Metsästyskoirien järjestyskokeen Suomen Spanieliliitonv
MEJÄ-Mestaruuskokeen Mestarit

Historia

JÄLKIMESTARUUS 1999

JÄLKIMESTARUUS 2000

JÄLKIMESTARUUS 2001

JÄLKIMESTARUUS 2002

JÄLKIMESTARUUS 2003

JÄLKIMESTARUUS 2004

JÄLKIMESTARUUS 2005

JÄLKIMESTARUUS 2006

JÄLKIMESTARUUS 2007

JÄLKIMESTARUUS 2008

JÄLKIMESTARUUS 2009

JÄLKIMESTARUUS 2010

JÄLKIMESTARUUS 2011

JÄLKIMESTARUUS 2012

JÄLKIMESTARUUS 2013

JÄLKIMESTARUUS 2014

JÄLKIMESTARUUS 2015

JÄLKIMESTARUUS 2016

JÄLKIMESTARUUS 2017

Mestarit

Vuosi Koira Omistaja Tuomari Joukkue-mestaruus
1970
Rovaniemi
Cockerspanieliuros
Ferdinand
Juha Pohjanpää, Rovaniem Olli Tikka Häme
1971
Kuru
Cockerspanieliuros
Marjorams Marco
Penti Laitinen, Kemi Mauno Koivula Lappi
1972
Kemin Härkönen
Cockerspanielinarttu
Bambina of Streamers
Anita Oulasvirta, Tampere Mauno Koivula Häme
1973
Lyly
Cockerspanieliuros
Inky Touched de Brightdale´s
Pirjo Laakso, Pori Olli Tikka Satakunta
1974
Eurajoki
Englanninspringerspanieliuros
Copycat of Skyway
Katri ja Sanna Lampinen, Tampere Mauno Koivula Salpausselkä
1975
Lyly
Amerikancockerspanielinarttu
Leavenworth The Day Dream
Ritva-Liisa Koskela, Espoo Veikko Pirhonen Etelä-Suomi
1976
Kirkkonummi
Cockerspanieliuros
Inky Touched de Brightdale´s
Pirjo Laakso, Pori Eero Santala Pohjois-Suomi
1977
Eurajoki
Englanninspringerspanieliuros
Copycat of Skyway
Katri ja Sanna Lampinen, Tampere Veikko Pirhonen Häme
1978
Lyly
Englanninspringerspanielinarttu
Rina of Crane-Meadow Beatrik
Veikko Hassinen, Lahti Tauno Suomela Salpausselkä
1979
Vähä-Evo
Cockerspanieliuros
Blue
Veikko Lehtinen, Rovaniemi Lasse Lindblom Etelä-Suomi
1980
Rovaniemen Maalaiskunta
Walesinspringerspanieliuros
Pirate of Skyway
Birger Teräs, Kirkkonummi Pertti Aro Pohjois-Suomi
1981
Loppi
Englanninspringerspanieliuros
Cudweed of Fostfire
Väinö Lähteinen, Tampere Krister Mattson Häme
1982
Lyly
Englanninspringerspanieliuros
Adamant's Robin Hood
Tuovi Lehtola, Helsinki Jukka Leino Lounais-Suomi
1983
Renko
Amerikancockerspanieliuros
Kikkon Aluminium
Ritva-Liisa Koskela, Espoo Aarre Virtanen Pohjanmaa
1984
Vihti
Walesinspringerspanieliuros
Adventurer
Leif Widfelt, Kärjenniemi Olavi Suominen Lounais-Suomi
1985
Lyly
Walesinspringerspanieliuros
Adventurer
Leif Widfelt, Kärjenniemi Jan Holmström Pohjois-Suomi
1986
Lyly
Cockerspanieliuros
Crawford Future Star
Eila ja Risto Jääskeläinen, Kokkola Reino Mäkitalo Pohjois-Suomi
1987
Pietarsaari
Cockerspanieliuros
Racoon's Amber
Tuija ja Markku Sällylä, Taatila Mauri Åhman Salpausselkä
1988
Laitila
Fieldspanielinarttu
Lähdesuon Nasta
Mirja Mertimo, Pirkkala Heikki Vesikko Häme
1989
Lyly
Cockerspanielinarttu
Leavenworth Sun Bubles
Kerttu ja Erkki Rantamäki, Pori Marita Alanko Cockerspanielit ry
1990
Eurajoki
Cockerspanieliuros
Crawford Future Star
Eila ja Risto Jääskeläinen, Kokkola Pekka Tainio Häme
1991
Pietarsaari
Amerikancockerspanielinarttu
Bloomingmary
Pia ja Hanna Pinola Harri Kontio Salpausselkä
1992
Tervola
Cockerspanielinarttu
Leavenworth Sun Bubles
Kerttu ja Erkki Rantamäki, Pori Mauno Koivula Pohjois-Suomi
1993
Eurajoki
Cockerspanieliuros
Roamer'sMr. Wind
Sirkka ja Erkki Anneberg, Kajaani Mika von Hellens Cockerspanielit ry
1994
Kajaani
Cockerspanielinarttu
Wildfire Neilicca
Ulla Ketola, Hämeenlinna Jari Salokanto Pohjanmaa
1995
Evo
Cockerspanielinarttu
Wildfire Neilicca
Ulla Ketola, Hämeenlinna Jan-Gunnar Rönnblad Lounais-Suomi
1996
Evo
Cockerspanieliuros
Caperhill House Pocus
Jussi Tavi, Jyväskylä Markku Sällylä Lounais-Suomi
1997
Jyväskylä
Cockerspanielinarttu
Fieldlan Crescendo
Tiina ja Juha Karlström, Lapua Jukka Kuparinen Lounais-Suomi
1998
Pyhäntä
Cockerspanielinarttu
Wildfire Neilicca
Ulla Ketola, Hämeenlinna Olavi Nurmirinta Springerspanielit ry
1999
Orimattila
Cockerspanielinarttu
BellMano Pure Magic
Erna Toivanen ja Rauli Markelin, Helsinki Tuija Sällylä Häme
2000
Pernaja Isnäs
Englanninspringerspanieliuros
Marmarose's Mercury
Päivi Nyman, Kyrö Sari Kangaslampi Häme
2001
Mynämäki
Kooikerhound
Golden Fox Sindarella
Marianne Mamia, Marttila Kari Pinola Ei kisattu sääntömuutoksen takia
2002
Mikkeli
Cockerspanielinarttu
Breeze Joy Joy
Kati Härkönen Alf Lindblom Ei kisattu sääntömuutoksen takia
2003
Mikkeli
Cockerspanieliuros
Carrier Touch of Gold
Birgitta Ginström, Kemiö Mika von Hellens Ei kisattu sääntömuutoksen takia
2004
Laitila
Cockerspanieliuros
Breeze Firestone
Raili Savolainen, Tuusula Rauli Markelin Ei kisattu sääntömuutoksen takia
2005
Espoo
Englanninspringerspanieliuros
Hightide's Bon
Satu Savolainen-Pulli, Vantaa Hannu Palonen Ei kisattu sääntömuutoksen takia
2006
Vihti
Cockerspanieliuros
Muskettikoiran Don Juan
Saija Syvänen, Tuusula Ilkka Niemi Ei kisattu sääntömuutoksen takia
2007
Elimäki Mustila
Espanjanvesikoirauros
Herman's Gozador
Mirka ja Janne Vartiainen, Helsinki Kati Huovila Ei kisattu sääntömuutoksen takia
2008
Espoo
Espanjanvesikoirauros
Herman's Gozador
Mirka ja Janne Vartiainen, Helsinki Erkki Rantamäki Ei kisattu sääntömuutoksen takia
2009
Loppi Keihäsjärvi
Cockerspanielinarttu
Nightlane's Eveningstar
Ulla Ketola, Hämeenlinna Satu Savolainen-Pulli Ei kisattu sääntömuutoksen takia
2010
Ruovesi Pilkottu
Cockerspanielinarttu
Baysway Thelma Rose
Heli Härkälä, Lohja Alf Lindblom Ei kisattu sääntömuutoksen takia
2011
Espoo Kalmari
Cockerspanieliuros
Loitsutuulen Wizard
Riitta Helle, Kotka Jyrki Rasinpää Ei kisattu sääntömuutoksen takia
2012
Hämeenlinna, Renko.
Lohko 2
Cockerspanielit ry
Cockerspanielinarttu
Lecibsin Trixieball
Sirkka-Liisa Asp, Jämsä Juha Junkala
2013
15.9.2013 Heinola, Kausa
Cockerspanielinarttu
Tähtimetsä Greta
Riikka Ahtila Asko Kukkola
2014
14.9.2014 Ilmajoki
Cockerspanieliuros
Baysway Blue Ronnie
Heli Härkälä Nina Kujala
2015
13.9.2015 Petäjävesi
Cockerspanielinarttu
Triplet Oyester Pearl
Heli Härkälä Petri Pelkonen
2016
11.9.2016 Pessalompolo, Ylitornio
Kooikerhondjeuros
Oorbelien Kurt
Marianne ja Pentti Mamia Toni Tunkkari
2017
17.9.2016 Oripään Metsästysseuran maja, Oripää
Cockerspanieliuros
Namusillan Kaljolainen "Pepe"
Tiia Pellonpää Sari Nuolikoski

 

Sivua saa lainata Spanielien Mestaruuskokeeseen liittyviin sivustoihin ja julkaisuihin.